Naujienos

Sveikime kartu

Dažnai manoma, kad priklausomybė yra tik sergančio asmens problema. Vis dėlto artimieji, gyvenantys su priklausomu asmeniu, palaipsniui keičia savo elgesį ir ilgainiui - bene didžiausiu prioritetu jų gyvenime tampa priklausomas asmuo.

Šeimos nariai skiria daug laiko ir energijos, stengdamiesi apsaugoti priklausomą asmenį nuo tiesioginių jo paties elgesio padarinių. Šios pastangos gali pasireikšti įvairiai: artimieji gali imti ieškoti papildomo pajamų šaltinio, tam kad galėtų padengti artimojo skolas, jie gali pradėti meluoti aplinkiniams, siekdami pateisinti savo priklausomo šeimos nario elgesį.

Priklausomybė paveikia ne tik paties priklausomo asmens, bet ir šalia gyvenančių žmonių nuotaikas, emocinę būseną, dienos ritmą. Tam tikra prasme, artimieji perima priklausomo asmens problemas, stengiasi jas už jį išspręsti, manydami, kad taip palengvins jo padėtį, tačiau dažniausiai sulaukiama priešingų rezultatų.

Didžiausią dėmesį skirdami sergančiam asmeniui, artimieji pamiršta save, nuvertina savo problemas ir išgyvenimus. Toks artimųjų elgesio pasikeitimas – savęs pamiršimas - byloja apie susiformavusią netiesioginę priklausomybę, kai artimieji tampa priklausomi nuo priklausomo asmens: jo poelgių, nuotaikų, gyvenimo būdo.

Priklausomybė yra visos šeimos liga. Svarbu suprasti, kad pagalba reikalinga ne tik priklausomam asmeniui, bet ir jo artimiesiems. Atsižvelgiant į tai,  pagalbos priemonės yra skirtos ne vien sergančiajam, bet ir jo šeimos nariams.

Sėkmingam priklausomo asmens gijimui ypatingą reikšmę įgyja visos šeimos įsitraukimas į reabilitacijos procesą. Todėl, Vilniaus pataisos namų Priklausomybių reabilitacijos grupės organizuojami šeimos susitikimai, kurių metu vyksta psicho-edukaciniai, terapiniai užsiėmimai, gali būti pirmas žingsnis, padėsiantis ne tik priklausomam asmeniui, bet ir visai jo šeimai įgyti reikalingų žinių bei įgūdžių, leisiančių efektyviai žengti sveikimo keliu bei ateityje ieškoti tolesnės pagalbos. 

Informacija atnaujinta 2015 m. lapkričio 17 d. 10:53

Svarbiausia informacija apie COVID-19

Pusiaukelės namai

Ko tikėtis atėjus į pasimatymą?

Naujienlaiškis

Įveskite el. pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos