Kontaktai

Pravieniškių g. 5, Pravieniškių k., LT-56369 Kaišiadorių r., Lietuvos Respublika

Tel. +370 346 67 007

Faks. +370 346 56 313

El. paštas: pravienpn-ak@pravienpn-ak.lt

Pastaba. Vadovaujantis Asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo nuostatomis informacija apie įstaigoje laikomą suimtąjį/nuteistąjį telefonu neteikiama.

 

Esant nesklandumams, jungiantis prie tarnybinio elektroninio pašto, kreipkitės į Veiklos organizavimo skyriaus specialistą.

Naujienos

Pusiaukelės namų nuteistieji apsilankė Velnių muziejuje

2019-06-26

2019 m. birželio 21 d. Pusiaukelės namų nuteistieji kartu su nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus administracija bei edukatoriais lankėsi Velnių muziejuje. Pusiaukelės namuose bausmę atliekantys nuteistieji jau buvo nuvykę į šį muziejų, tačiau šeši naujai į Pusiaukelės namus perkelti nuteistieji turėjo galimybę pirmą kartą apsilankyti jame ir sužinoti kuo gi garsėja didžiulė (apie 3000 eksponatų) turinti minėto muziejaus kolekcija, kurios pradininkas buvo dailininkas Antanas Žmuidzinavičius.

Velnių kolekcija pradėta rinkti dar 1906 metais. Pirmąjį velniuką muziejui padovanojo kunigas, rašytojas ir visuomenės veikėjas Juozas Tumas-Vaižgantas.

Pirmame Velnių muziejaus aukšte pateikiami jo pradininko A. Žmuidzinavičiaus kūriniai, sudarę pagrindinį pirminės kolekcijos branduolį. Pastarajam būdingas grynai lietuviško velnio archetipo perteikimas. Parodomos žmonių grumtynės su velniu, jodinėjimas jam „ant sprando“. Netrūksta ir sarkazmo kupinų juokingų scenų.

Antrame aukšte eksponuojami drožiniai iš medžio – daugiausia slavų tautų.

Viršutiniame, trečiajame muziejaus aukšte eksponuojama „velniava“ iš buvusios TSRS teritorijos – nuo Armėnijos iki pat Jakutijos. Slaviškos kilmės (rusų, lenkų, ukrainiečių) velnių vaizdavime įžvelgiama bendrų bruožų – pasikartojanti amžina grumtynių su žmonėmis tema. Slavų tautų folklore velnias užima svarbią vietą – valstiečiai buvo priversti nuolat gintis nuo jo piktų užmačių.

Muziejuje pristatomi daugiausia vyriškos giminės velniai, kurie perteikiami įvairiais būdais. Dauguma jų yra tiesiog meno kūriniai, tačiau dalis pavaizduota kasdieninio naudojimo namų apyvokos daiktuose bei rakanduose: riešutų spaustukai, lėkštės, žarstekliai, pypkės, peleninės ir pan.

Velnių kolekciją rinkęs Antanas Žmuidzinavičiaus manė, kad 13 jam yra sėkmingas skaičius todėl ir buvo idėja sudaryti tokį muziejų. Jam, mirus žmonės ir toliau dovanojo velniukus muziejuj.

Išvykos edukatorius nuteistiesiems taip pat aprodė lauko sodą, kuris priklausė muziejaus pradininkui, jo tapytus paveikslus, kuriuose įamžintos Lietuvos ir Kauno kraštovaizdžiai bei patalpas, kuriose jis ir gyveno, ir tapė.

Valdovų kelią vaizduojantys eksponatai muziejuje, sudomino ir įtraukė klausytojus į pokalbį. Nuteistieji diskutavo, kėlė klausimus, domėjosi apie archeologiją, istoriją, kultūrą, istorinius interjerus, architektūrą. Pusiaukelės namuose bausmę atliekantys nuteistieji buvo tiesiog sužavėti pamatytais vaizdais ir išgirstomis istorijomis, tokiomis išvykomis tobulinamos jų žinios bei palaikomas ryšys su visuomene.

Šiuo metu Pusiaukelės namuose bausmę atlieka 20 nuteistųjų. 
 
Informacija atnaujinta 2019 m. birželio 26 d. 13:27
 

Svarbiausia informacija apie COVID-19

Ko tikėtis atėjus į pasimatymą?

Naujienlaiškis

Įveskite el. pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos