Naujienos

Kriminalinės subkultūros apraiškų naikinimas

2019-01-11

Teisingumo ministerija ir Kalėjimų departamentas siekia, kad iš bausmių vykdymo įstaigų būtų išgyvendintos nuteistųjų pasaulio nerašytos taisyklės, kuomet išnaudojami kiti nuteistieji ar priešinamasi prižiūrėtojams.

Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos administracija pakartotinai informuoja, kad netoleruos nuteistųjų kriminalinės subkultūros apraiškų ir neketina taikstytis su teisės pažeidėjais ar nuteistaisiais, palaikančiais subkultūrą, ir visais atvejais siekia užkirsti kelią nusikalstamai veikai. Kriminalinė subkultūra – tai nusikaltimus padariusių asmenų grupėms, arba anksčiau teistų asmenų grupėms, būdingų elgsenos modelių, vertybių bei nuostatų sistema, veikianti kaip organinė bendrosios kultūros dalis. Kriminalinės subkultūros pagrindą sudaro: vertybių sistema (prievartos, materialinės naudos ir kulto propagavimas, suvokimas apie darbą bei kitą visuomenei naudingą veiklą); elgsena (žargonai, tatuiruotės, pravardės, azartiniai žaidimai);griežtai nustatyta hierarchija, užtvirtinanti asmenybės padėtį suimtųjų (nuteistųjų) tarpe.

Siekiant gerinti kriminogeninę situaciją, šią savaitę iš Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos 2-o sektoriaus, kuriame bausmę atlieka neigiamą įtaką darantys nuteistieji, 39 nuteistieji, kurie atsisakę dirbti, teisti už rezonansinius ar sunkius nusikaltimus, galintys daryti įtaką kitų nuteistųjų resocializacijai ir kriminogeninei situacijai gerinti perkelti į naujai įrengto 3-io sektoriaus kamerinio tipo gyvenamąsias patalpas. Bendradarbiaujant Kriminalinės žvalgybos, Socialinės reabilitacijos ir Apsaugos ir priežiūros skyrių pareigūnams, renkami duomenys apie suimtuosius ir nuteistuosius, kurie kursto kitus asmenis laikytis kriminalinės subkultūros tradicijų, išklausant priežiūros postų prižiūrėtojų ar kitų darbuotojų pranešimus. Budinčiųjų pamainų instruktažų metu jaunesniesiems pareigūnams nuolat primenama kaip elgtis, ką informuoti pastebėjus kriminalinės subkultūros apraiškas tarp nuteistųjų ir suimtųjų.

Sudaromos sąlygos laisvės atėmimo vietų įstaigų pareigūnams susipažinti su kitų įstaigų geros praktikos patirtimi mažinant kriminalinės subkultūros apraiškas, organizuojami susitikimai su kitų įstaigų darbuotojais. Dauguma pareigūnų išklausė mokymus „Bendravimo standartai“.

Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos administracija internetiniame tinklalapyje bei kitose masinės informacijos priemonėse (televizijos reportažuose, dienraščiuose) skelbia informaciją apie suimtųjų (nuteistųjų) pozityvias veiklas visuomenės labui.

Šios veiklos orientuotos į iniciatyvių ir sąmoningai keistis motyvuotų nuteistųjų ugdymą, aktyvinant jų dvasinį, psichologinį, profesinį, teisinį, socialinį ir kūrybinį potencialą. Įvairiomis veiklomis siekiama mažinti žalingą laisvės atėmimo vietos poveikį nuteistojo asmenybei, įtvirtinant pozityvius pradus ir humanistines nuostatas.

Įstatymas tam, kas neturėdamas teisėto pagrindo atvirai ar užmaskuotai savo ar kitų asmenų naudai vertė kitą asmenį perduoti turtą, suteikti turtinę teisę ar atleisti nuo turtinės pareigos arba atlikti kitus turtinio pobūdžio veiksmus, arba nuo jų susilaikyti grasindamas prieš nukentėjusį ar kitą asmenį panaudoti fizinį smurtą, sunaikinti ar sugadinti jo turtą, paskelbti kompromituojančią ar kitokią informaciją, kurios atskleidimas nepageidautinas, arba panaudodamas kitokią psichinę prievartą, numato areštą arba laisvės atėmimą iki 6 metų.

Pažymime, kad Kriminalinės žvalgybos skyriaus pareigūnai gavę duomenų, vien 2018 m. pabaigoje pradėjo 3 ikiteisminius tyrimus (2018 m. gruodžio mėn. 2, šiais metais 1) dėl galimo turto prievartavimo,atliekami neatidėliotini procesiniai veiksmai, ir bus imtasi visų įmanomų priemonių galimoms nusikalstamos veikoms išsiaiškinti bei nuteistųjų tarpusavio santykių gerinimui.

Dėl kiekvieno tokio atvejo bus pradedami ikiteisminiai tyrimai. Ikiteisminiams tyrimams vadovauja Kauno apygardos prokuratūros prokurorai.

 
 
Informacija atnaujinta 2019 m. sausio 11 d. 11:39
 

Ko tikėtis atėjus į pasimatymą?

Naujienlaiškis

Įveskite el. pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos