Kontaktai

Pravieniškių g. 5, Pravieniškių k., LT-56369 Kaišiadorių r., Lietuvos Respublika

Tel. +370 346 67 007

Faks. +370 346 56 313

El. paštas: pravienpn-ak@pravienpn-ak.lt

Pastaba. Vadovaujantis Asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo nuostatomis informacija apie įstaigoje laikomą suimtąjį/nuteistąjį telefonu neteikiama.

 

Esant nesklandumams, jungiantis prie tarnybinio elektroninio pašto, kreipkitės į Veiklos organizavimo skyriaus specialistą.

Naujienos

Antrajame sektoriuje sužibo nuteistųjų rankomis pagaminta eglė

2020-12-21

Nors šiais laikais šv. Kalėdos asocijuojasi su dovanomis, gausiu vaišių stalu ir bendravimu su artimaisiais, visi žinome, jog ši šventė turi ir kur kas gilesnę prasmę bei tradicijas. Tikriausiai ir dabar niekas negalėtų tiksliai pasakyti, kaip ir kur gimė paprotys puošti Kalėdų eglutę, tačiau manoma, jog tai tolimų pagoniškų papročių atspindys.

Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos Antrojo sektoriaus nuteistieji šiemet šventėms ruošėsi nuo lapkričio mėnesio. Kūrybinių užsiėmimų metu naudojant antrines žaliavas (panaudotus plastikinius maišelius, nereikalingus senus žaisliukus, karolius, virveles, tapetus, plytas, senus laikraščius ir kt.) buvo pagaminta beveik 100 rankų darbo žaisliukų. Laikantis visų saugumo reikalavimų, nuteistieji buvo suskirstyti į mažas grupes, kuriose galėjo išreikšti savo meninius sugebėjimus ir fantaziją. Kiekvienas galėjo pagaminti savo išskirtinę Kalėdų eglės dekoraciją. Užsiėmimas sulaukė ypatingo susidomėjimo, todėl vietoje to, jog pagaminus po vieną žaisliuką, nuteistieji parodė iniciatyvą ir pagaminti savo rankų darbo eglę ir senį Kalėdą.

Šis kūrybinis projektas pareikalavo ne tik daug laiko, bet ir kantrybės. Nepaisant visų sunkumų, nuteistųjų darbas atsipirko su kaupu – aktų salėje buvo pastatyta ir papuošta įspūdinga gamtai draugiška eglė. Sužibus žaliaskarei pasijautė tikras švenčių jaukumas. Nors šventės šiemet kitokios, jų laukimas tokiu metu tampa dar ypatingesnis. Noras susitelkti ir įsiklausyti į vienas kitą skatina nuteistuosius keistis. Kūrybinio darbo metu galima diskutuoti apie šeimos papročius ir šv. Kalėdų laukimą prisimenant vaikystę.

Rašytiniuose šaltiniuose galima rasti istorijų, kai šakomis namus puošdavo senovės egiptiečiai ir romėnai. Kalėdų eglės augalo reikšmė aiškinama daugybe skirtingų atžvilgių – visų pirma tai yra vilties ir amžinojo gyvenimo simbolis, o kai kurie tiki, kad jos viršūnė, nukreipta į dangų, simbolizuoja žmogaus ryšį su Viešpačiu. Papročių tyrinėtojo J. Kudirkos pastebėjimu, Lietuvoje Kalėdų eglutė pirmą kartą paminėta 1853 m., Vainute (Šilutės r.). Paprotys puošti eglutę Lietuvoje atėjo per dvarų ir bažnyčių kultūrą, vėliau išpopuliarėjo rengiant eglutės šventes rusiškose mokyklose. Pirmaisiais dešimtmečiais lietuviai savo eglutes puošdavo obuoliukais, kabindavo saldainius, sausainius, karpydavo spalvotus popierėlius, kurdavo šiaudinius narvelius. J. Kudirka mini, jog puošimui dar buvo naudojami tešliniai kepiniai ir karpiniai. Iš prėskučių (kūčiukų) tešlos lipdydavo ir kepdavo figūrinius sausainius, o trečiajame dešimtmetyje eglutes imta apibarstyti vatos gniužulėliais. Pirktiniai eglučių papuošalai paplito kur kas vėliau.

Tikimąsi, jog ši graži tradicija, kai nuteistieji patys savo rankomis gamina kalėdines dekoracijas, o vėliau jomis papuošia kalėdinę eglę neužsimirš ir kiekvienais metais džiugins mus gražiomis idėjomis.

 

 
 
Informacija atnaujinta 2020 m. gruodžio 21 d. 11:10
 

Svarbiausia informacija apie COVID-19

Ko tikėtis atėjus į pasimatymą?

Naujienlaiškis

Įveskite el. pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos