Naujienos

Nepilnamečių pozityvaus laisvalaikio iniciatoriai - Lietuvos probacijos tarnyba

2019-07-01

Probacijos tarnybos priežiūroje esantys nepilnamečiai -  tai vaikai, kurie savo gyvenime jau suklydo, nusižengė, tąkart nepagalvojo, nežinojo kaip elgtis. Bet jie visi verti dar vienos galimybės ir pasitikėjimo. Suprasti, auklėti, pagirti, sudrausminti,  kontroliuoti bei suteikti galimybę jaunuoliams būti dorais žmonėmis – štai kokios užduotys tenka Lietuvos probacijos tarnybos pareigūnams, kurie bendraudami su nepilnamečiais tampa ir mokytojais, ir draugais. 
Lietuvos probacijos tarnyba nuolat prižiūri nepilnamečius, rūpinasi jų  resocializacija, skatina jų pozityvų laisvalaikio  užimtumą,  organizuoja įvairias priemones, renginius, kurie padeda įgyti  savęs pažinimo įgūdžių,  ugdo pozityvų mąstymą bei pasitikėjimą savimi. 
Pareigūnai lankosi mokyklose, domisi jaunuolių mokymosi bei ugdymosi rezultatais, bendrauja su mokytojais, veda prevencinius seminarus bei pokalbius su gimnazistais, jų tėvais. 

Lietuvos probacijos tarnyba aktyviai prisideda prie priežiūroje esančių nepilnamečių užimtumo skatinimo, ypatingą dėmesį skirdama vasaros laikotarpiui, kai dauguma jaunuolių per mokslo atostogas neturi pozityvių veiklų. 
Probacijos pareigūnų organizuojamos veiklos pasiekia kiekvieną, net ir atokiausiame Lietuvos mieste esantį jaunuolį, kuris nori keistis. Pvz.  socialinis projektas „One Team“: Kauno regiono skyriaus prižiūrimi jaunuoliai dalyvavo Viešosios įstaigos „Žalgirio krepšinio centras“  projekte, kurio metu buvo organizuojami sportinio ir diskusinio pobūdžio užsiėmimai, susitikimai su „Žalgirio“ klubo projekto ambasadoriais, „Žalgirio“ fanų klubo atstovais.  
Vykdytas ir projektas „Kompleksinis asmenų, nuteistų bausmėmis nesusijusiomis su laisvės atėmimu, paruošimas integracijai į darbo rinką“, kurio metu sukurtu žaidimu „Eik pirmyn“ naudojasi 14-21 m. probacijos registre esantys jaunuoliai.
Kauno regiono skyriaus pareigūnai vykdė nepilnamečių resocializacijos prevencijai skirtą veiklos projektą „Mūsų vasara“,  kurio metu vyko 4 dienų renginiai įvairiuose miestuose ir miesteliuose. Probacijos tarnybos pareigūnai skatina jaunuolius dalyvauti gyvenamosiose vietose esančių Atvirų jaunimo centrų veiklose, taip mokydami rinktis alternatyvias veiklas priešingas jų asocialiam laisvalaikio praleidimo būdui. 
Šiais metais Lietuvos probacijos tarnybos Klaipėdos regiono skyrius vykdys projektą „Vasara turiningai“. Jaunuoliai kviečiami dalyvauti įvairiuose renginiuose ir užsiėmimuose, kurių metu bus ugdomi savikontrolės, savęs pažinimo ir socialinių įgūdžių gebėjimai. 
Projekto tikslas – skatinti turiningą ir naudingą nepilnamečių užimtumą, įgyjant papildomų įgūdžių bei gebėjimų. Projektas bus filmuojamas ir užbaigiamas, sukuriant vaizdo klipą ,,Vasara turiningai“.
Bendradarbiaujant su socialiniais partneriais, Lietuvos probacijos tarnybos Vilniaus regiono skyrius, kartu su Vilniaus arkivyskupijos „Caritas“ Alternatyvaus mokymo centru jaunimui, jau ketvirtus metus organizuoja edukacinio pobūdžio renginį jaunuoliams – patyriminį žygį. 
Šio projekto tikslas – neformalioje aplinkoje susitikti probacijos pareigūnams bei priežiūroje esantiems jaunuoliams ir geriau pažinti vieni kitus,  lygiavertėmis teisėmis dalyvauti užduotyse, priimti atsakomybę, priimti iššūkius, ir svarbiausia įveikti visas užduotis dirbant komandoje ir priimant bendrus sprendimus. Tačiau pats rimčiausias šio žygio tikslas – skatinti jaunuolius mokytis iš savo patirties – sėkmės akimirkų ir klaidų, taip pat dalintis šiais potyriais komandoje, nebijant padėti kitam ar priimti pagalbą. Patyriminio žygio metu grupės nariams kartu sėkmingai įveikiant užduotis, stiprėja dalyvių tarpusavio supratimas, nariai lengviau tiesia vienas kitam ranką. Padedant laiko patikrintiems, profesionaliems socialiniams partneriams, patyriminio žygio metu jaunuoliams pavyksta perduoti žinią, kad jų gyvenime visada yra žmonių, kurie neskuba smerkti, pamokslauti, o visų pirma išklauso, ištiesia pagalbos ranką, kartu liūdi, kartu džiaugiasi.     Siekiant ugdyti jaunuolių bendravimo bei socialinius įgūdžius, gražia tradicija tapo aktualiomis temomis jaunimui organizuojamos filmų peržiūros, po kurių jaunuoliai gali diskutuoti, pasidalinti savo mintimis bei patirtimi, išsakyti nuomonę apie vienokį ar kitokį elgesį. Diskusijose apie filmą dalyvauja ir psichologai, kartais - ir filmų kūrėjai, pvz. 2019 m. sausio mėn. į diskusijas buvo pakviestas režisierius Martynas Starkus, kuris pristatė naujausią dokumentinį filmą „Mulai“.
Panevėžio regiono skyriaus pareigūnai kiekvienais metai numato užimtumo veiklas nepilnamečiams visam vasaros laikotarpiui. Šiais metais jos prasidėjo Antalieptėje, o toliau bus tęsiamos Klaipėdoje. Vasara prasidėjo nepilnamečiams nuo patyriminio žygio su „Įgūdžių laboratorija“ jaunimo darbuotojais. Toliau nepilnamečių kelionė tęsis vienuolyno teritorijoje, medžio dirbtuvėse, kuriose galima bus pasigaminti suvenyrus, pasileisti į žygį su irklentėmis derivaciniais kanalais. Prie nepilnamečių užimtumo prisideda Klaipėdos gyvūnų prieglaudos ‚Linksmosios pėdutės“ , Všį neformalaus ugdymo centras “Inovacijų slėnis“, Panevėžio, Zarasų, Visagino savanoriai.  Rugpjūčio mėnesį planuojama lankytis gyvūnų prieglaudoje ‚Linksmosios pėdutės“ , delfinariume, pasidžiaugti jūra, kartu pasimėgauti pietumis.
Lietuvos probacijos tarnyboje neapsiribojama vien edukaciniais ar pažintiniais renginiais. Reikia pastebėti, kad didžioji dalis nepilnamečių nusikalstamas veikas padaro būdami apsvaigę nuo alkoholio ar kitų psichiką veikiančių medžiagų. 
Probacijos tarnybos pareigūnai, norėdami padėti priklausomybių turintiems jaunuoliams, veikia kaip išoriniai motyvatoriai, skatindami žengti pirmą žingsnį į priklausomybės ligų sprendimą –  dirba motyvacinio interviu principu, remdamiesi James O. Prochaska elgesio keitimo stadijų modeliu, taiko elgesio korekcijos programas, skirtas nepilnamečiams, teigiamais paskatinimais, pagyrimais stiprina pageidaujamą elgesį, ugdo jaunuolių gebėjimą įveikti sunkumus – moko konstruktyviai spręsti problemas, įveikti stresą, atsispirti bendraamžių spaudimui,  bendradarbiauja su šeimomis jas įtraukdami į resocializacijos procesą, nuolat palaiko ryšius su šeima (susitikimai tarnyboje arba jų namuose). 
Piktnaudžiavimo psichoaktyviomis medžiagomis problema reikalauja kompleksinių sprendimų, todėl, atsižvelgdami į išsiplėtusį priklausomybių konsultantų tinklą Lietuvoje, tarnyba šiais klausimais aktyviai bendradarbiauja su visuomenės sveikatos biurais ir kitomis nevyriausybinėmis institucijomis. 
Šiaulių regiono skyriaus pareigūnai kviečia nepilnamečius dalyvauti įvairiuose akcijose, siekdami išmokyti dalintis gerumu, atjauta ir pagarba vieni kitiems.  Pvz. organizuota akcija „Gerumo mainai“. Į šios akcijos dalyvavimą buvo įtraukti ne tik pareigūnų priežiūroje esantys nepilnamečiai, bet ir kiti besimokantys jaunuoliai. Akcijos dalyviai Radviliškio technologijų ir verslo mokymo centre iškepė 100 keksiukų, kurie buvo išdalinti Radviliškio rajone gyvenantiems vienišiems seneliams, kartu su keksiukais buvo išdalintos ir popierinės gėlės su nuteistųjų palinkėjimais (juos seneliams rašė visi priežiūroje esantys nepilnamečiai).
Pareigūnai padeda rengiant jaunus žmones įsiliejimui į darbo rinką,  teikia paramą grupinių ar individualių užsiėmimų metu, pataria renkantis profesiją, mokymosi kryptį, atsižvelgiant į jauno žmogaus gyvenimo situaciją ir asmenines savybes bei darbo rinkos  poreikius ir švietimo sistemos galimybes. Lietuvos probacijos pareigūnai stengiasi atskleisti jauno žmogaus potencialą, kad ateityje jis gebėtų sąmoningai, savarankiškai ir pilnai įgyvendinti savo tikslus.
Strateginiais probacijos tarnybos partneriais išlieka teritorinės policijos įstaigos. Siekiant užtikrinti efektyvesnę probacijos tarnybos priežiūroje esančių nepilnamečių priežiūrą bei kontrolę, pareigūnai periodiškai organizuoja pasitarimus su atsakingais policijos tarnybų ir prokuratūros atstovais. Probacijos tarnybos pareigūnai nuolat dalyvauja Vaiko gerovės komisijų posėdžiuose. 
Lietuvos probacijos tarnyba, siekdama kuo efektyviau užtikrinti nepilnamečių resocializaciją, skatina ir kviečia visus aktyviai dalyvauti jaunuolių užimtumo, švietimo, resocializacijos procesuose. Jeigu turite idėjų ir galimybių padėti ugdyti jaunus žmones, laukiame Jūsų žinučių el. paštu: pasiulymai@probacija.lt

 
 
Informacija atnaujinta 2019 m. liepos 1 d. 10:31
 

Pusiaukelės namai

Ko tikėtis atėjus į pasimatymą?

Įvykių kalendorius

 
2019 m. lapkritis
 
P
A
T
K
P
Š
S
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
Visi renginiai ir įvykiai

Naujienlaiškis

Įveskite el. pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos