Naujienos

Geroji patirtis. ,,Mano noras išsipildys – skrisiu apkabinti mamos‘‘

2018-12-19

Tikri nusikaltimai – tie sukrečiantys įvykiai, sužaibuojantys laikraščių antraštėmis, kurie įžiebia visuomenės neapykantą, iššaukia baimę, kuri skatina įsivaizduoti, kad aplink vyrauja netvarka ir situacija tampa nevaldoma, o problemos vienintelis sprendimas - reikalauti griežtesnės socialinės kontrolės: įkalinti, taikyti mirties bausmę t. t.
Susiduriant su tokia visuomenės nuomone galima pasijusti tarytum per klaidą perkeltam į viduramžius, kuomet žmonės tikėjo, kad blogis ir kankinimai – geriausia išeitis išnaikinti blogį.
Pagrindinė tokio mąstymo kliūtis – nėra reikiamų žinių. Kiekvienas savęs turime paklausti: ką mes galime padaryti, kad tokių asmenų panašaus elgesio ateityje tikimybė būtų mažesnė?
Galiu suprasti tuos, kurie paklaus, kodėl turėtume eikvoti tiek daug energijos, padariusių tiek siaubingų dalykų, labui?
Atsakydama į šį klausimą galiu tik priminti, kad šiuo metu asmenys esantys kalėjimuose, yra gyvi, ir kai kurie, bus sugrąžinti į visuomenę.
Taip nutiko ir mūsų istorijos veikėjui – A. B. Iš kalėjimo darbuotojų gavęs visus reikiamus dokumentus vieną rudens rytą A. B. išėjo pro pataisos namų vartus (parsiųstas į Lietuvą iš kitos Europos valstybės toliau vykdyti laisvės atėmimo bausmės) – lygtinai paleistas: likusi neatlikta bausmės dalis 1 metai, 1 mėnuo ir 7 dienos.
Anksčiau teistas buvo 3 kartus. Nuteistasis nusikaltimus pradėjo daryti nepilnametis (17 m.). Išsilavinimas 8 klasės. A. B. dėl įvykdytų nusikaltimų: išžaginimas, sukčiavimas, kelių transporto eismo saugumo ar transporto priemonių eksploatavimo taisyklių pažeidimas, prekyba narkotikais, įkalinimo įstaigose praleido didžiąją dalį savo jaunystės.
Nešinas dokumentais pravėrė Lietuvos probacijos tarnybos Vilniaus regiono skyriaus duris. Nuo tos dienos prasidėjo nuteistojo ir probacijos pareigūno, vykdančio priežiūrą, pažintis.
Nuteistasis tikėjo, kad šį kartą viskas bus kitaip. Probacijos pareigūnas kėlė sau užduotį – integruoti asmenį į visuomenę, kad savo gyvenimo tikslų siektų teisėtais būdais ir priemonėmis, teikti jam tikslingą pagalbą, koreguoti taikomas priemones pagal asmens elgesį.
Prasidėjo pokyčių metas...
Asmuo iš įkalinimo įstaigos išsinešė daug asmeninių žaizdų, deformavusių jo charakterį bei savijautą, todėl probacijos pareigūnui reikėjo padėti išmokyti: kaip įgyti savigarbos ir savęs vertinimo jausmus, suformuoti požiūrį, kad sulaukti pagalbos iš aplinkinių – ne gėda, formuoti gebėjimą didžiuotis savo įgūdžiais, žiniomis, bei laimėjimais. Tai, be abejonės, buvo didžiulė užduotis, bet bendradarbiavimas, abipusė pagarba buvo kelias link sėkmės.
Asmuo, buvo prižiūrimas ir stebimas, jam buvo nustatomi įvairūs įpareigojimai, griežti suvaržymai ir net menkiausias pažeidimas galėjo nulemti lygtinio paleidimo taikymo panaikinimą ir asmens grąžinimą į pataisos įstaigą likusios bausmės atlikimui, bet asmenybės progresas lygtinio paleidimo atlikimo metu buvo akivaizdus.
Nuteistasis pasižymėjo pavyzdingu elgesiu ir įrodė savo norą keistis.
Per visą lygtinio paleidimo laikotarpį administracinių nusižengimų nepadarė, naujų ikiteisminių tyrimų nepradėta. Įsidarbino. Pradėjo mokslus suaugusiųjų vidurinėje mokykloje, palaikė nuolatinį bendravimą su artimaisiais (Lietuvoje likusi tik močiutė, kiti artimieji - išvykę).

Ir vieną dieną nutiko tai...bausmė - atlikta. Padėkojome vienas kitam už nuveiktus darbus, palinkėjome laimingo gyvenimo ir atsisveikinome. Užsidarė probacijos durys, lauke laukė galimybė veikti be apribojimų ir suvaržymų, rankose – bilietas į vieną pusę, vietoje lagamino: nenumaldomas troškimas, tikėjimas, ryžtas – gyventi kitaip.
Netrukus išauš ta akimirka, kai nuo žemės atsiplėš lėktuvo ratai, A. B. atsisveikindamas mojuos Vilniaus oro uostui, ir kitoje šalyje - sveikinsis su mama.
Taigi šio teksto pagrindinė mintis yra pabrėžti, kad teisti asmenys yra didelė mūsų visuomenės dalis, gyvenant visuomenėje jų išvengti neįmanoma, o absoliuti jų dauguma nėra pavojingi ir deda daug pastangų būti visaverčiais visuomenės nariais, tai parodo ir mūsų veikėjo nueitas kelias ir skrydis, į „naują“ pradžią.

 
 
Informacija atnaujinta 2018 m. gruodžio 20 d. 10:01
 

Pusiaukelės namai

Ko tikėtis atėjus į pasimatymą?

Įvykių kalendorius

 
2019 m. birželis
 
P
A
T
K
P
Š
S
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Visi renginiai ir įvykiai

Naujienlaiškis

Įveskite el. pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos