Naujienos

Geroji patirtis. „Esu žmogus"

2018-12-20

Neaprėpiamai milžiniškas. Šaltas, drėgnas, niūrus, su besiveisiančiu pelėsiu. Naminiai gyvūnai čia nelaikomi, bet netrūksta gyvybės: žiurkių ir kitų kenkėjų. Nuolat saugomas, su grotomis ir spygliuota viela. Tai kalėjimas, kuriame „užrakinami“ nusikaltimus padarę asmenys. Gyvenantys kitokį „gyvenimą“, čia jiems egzistuoja savos problemos, kurių negalime suprasti esantys laisvėje. Nuteistieji esantys čia, irgi save vadina žmonėmis.
Dažnam visuomenės nariui, kuriam tenka išgirsti sąvokas: nusikaltimas, nusikaltėlis sukelia priešišką reakciją, o kartais net kyla pyktis ir agresija. Visuomenės pasipiktinimas neretai perauga į garsius reikalavimus grąžinti mirties bausmę, žmogus jiems tampa gyvuliu. Bet ar tai – absoliuti tiesa, kad nuteistasis praranda vertybes ir orumą, gal netgi žmogaus statusą?
Ar mūsų straipsnio herojus yra žmogiškumo praradimo pavyzdys?
Posėdžiai:
2000 m., Panevėžio apygardos teismas paskelbė nuosprendį. Nuosprendis griežtas iki gyvos galvos, labai pavojingas visuomenei.
2003 m. Panevėžio apygardos teismo nutartimi – galutinė bausmė 20 metų laisvės atėmimo.
2017 m. Panevėžio apygardos teismo nutartimi perkeltas į atvirąją koloniją.
Vieną dieną nuteistasis ištarė tokius žodžius: „prašau dovanokite, nes dar galiu pasitaisyti, noriu išpirkti savo kaltę. Aš pripažįstu, kad padariau sunkų, žiaurų nusikaltimą“.
2017 m. Komisija priima nutarimą nutarta taikyti nuteistajam, R. L., lygtinį paleidimą iš pataisos įstaigos neatlikus 1 metų 9 mėnesių 17 dienų laisvės atėmimo bausmės.
Bet ir tai dar pasirodė ne viskas R. L. gyvenimo istorijoje.
Prasideda pirmoji pažintis su probacija. Lietuvos probacijos tarnybos Vilniaus regiono skyrius pradėjo kontroliuoti kaip nuteistasis vykdo teismo sprendimu jam paskirtus įpareigojimus, draudimus. Probacijos pareigūnas tampa svarbiausiu pagalbininku padedančiu spręsti socialines problemas, siekiant savo planų: ieškant darbo, įsidarbinat, atveria galimybę realizuoti save visuomenėje, skatina džiaugtis pasiektais rezultatais. Pareigūnas kartu su nuteistuoju bendrauja, bendradarbiauja ir kartu stengiasi įsigilinti ir rasti nusikalstamo elgesio atsiradimo priežastis, kad būtų mažinama grėsmė nusikalsti ateityje.
R. L. lygtinio paleidimo metu gyvena pagal visuomenei priimtinas normas, pažeidimų nedaro, ikiteisminių tyrimų nepradėta, yra dirbantis, sistemingai daro pažangą mažinant pakartotinio nusikalstamo elgesio riziką, stengiasi pasimokyti iš ankstesnių klaidų, keičia savo charakterio savybes teigiama linkme, pozityviai vertina probacijos pareigūnų rekomendacijas, sėkmingai sukūrė šeimą.
R. L. pavyzdys rodo, kad lygtinai paleistas, specialistų prižiūrimas asmuo į gyvenimą grįžo sėkmingiau, nei butų atlikęs visą bausmę įkalinimo įstaigoje.
Nuteistasis kiekvieną dieną daro reikiamas išvadas, taisosi ir išėjęs į laisvę niekam
dar nepakenkė, netgi tapo socialiai vertingas, gyvena tarp mūsų ir yra vienas iš mūsų – žmogus.

 
 
Informacija atnaujinta 2018 m. gruodžio 20 d. 09:56
 

Pusiaukelės namai

Ko tikėtis atėjus į pasimatymą?

Įvykių kalendorius

 
2019 m. birželis
 
P
A
T
K
P
Š
S
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Visi renginiai ir įvykiai

Naujienlaiškis

Įveskite el. pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos