Naujienos

Pataisos namų moterys teiravosi įvairių dalykų

2022-04-27

     2022 m. balandžio gale Panevėžio teritorinės ligonių kasos (TLK) atstovai Panevėžio pataisos namuose susitiko su nuteistosiomis, kurias ketinama išleisti į laisvę. Susitikimas – vykdomos Teisinio ir socialinio švietimo programos dalis. Nuteistosios jau trečius metus supažindinamos su sveikatos apsaugos sistema, privalomojo sveikatos draudimo (PSD) svarba ir kt.

     Moterims iš pradžių dėstyta, kaip veikia PSD sistema Lietuvoje, kiek maždaug šalyje išleidžiama Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšų apskritai gyventojų sveikatos priežiūrai apmokėti, koks yra Panevėžio TLK biudžetas, kaip atsiranda žala, išieškoma iš fizinių asmenų, dėl kurios į PSDF, pavyzdžiui, pernai buvo grąžinta 2,2 mln. Eur.

     Panevėžio TLK Gyventojų aptarnavimo skyriaus (GAS) patarėja Laura Nakrošienė atkreipė dėmesį, kaip tapti apsidraudusiam PSD išėjus į laisvę, papasakojo, kaip turėti nenutrūkstamą sveikatos draudimą, kad gydymą ir kitas sveikatos priežiūros paslaugas būtų galima gauti nemokamai.

     Susitikime pažymėta, kad sveikatos draudimas nėra tas draudimas, kuriuo galima draustis kada panorėjus. Kadangi jis privalomasis, tai ir prievolė juo draustis Sveikatos draudimo įstatyme numatyta visiems mūsų šalies piliečiams, deklaravusiems gyvenamąją vietą Lietuvoje.

      L. Nakrošienė modeliavo situacijas, kurios parodo, kaip nustoja galioti sveikatos draudimas, kaip gali būti padaroma žala PSDF, kurią vėliau tenka atlyginti. Taip pat Pataisos namų gyventojoms kalbėta apie Europos sveikatos draudimo kortelės svarbą ir galimybę į savo mobilųjį įrenginį atsisiųsti ją pakeičiantį sertifikatą. Moterys supažindintos su iš PSDF kompensuojamo dantų protezavimo, odontologinės pagalbos ir kitų sveikatos priežiūros paslaugų teikimo tvarka, galimybėmis pasitikrinti sveikatą pagal prevencijos programas ir pan.

     Nors kai kurios nuteistosios minėjo laisvėje gyvenusios socialų gyvenimą ir daugelį dalykų apie sveikatos priežiūrą žinančios, ligonių kasos atstovams vis tiek užduota nemažai klausimų.

     Programos, trumpiau vadinamos laisvės kursais, dalyvės teiravosi, ar išėjus į laisvę ir protezavus dantis, ši paslauga būtų kompensuojama, ar priklauso kompensuojamasis dantų protezavimas sergant parodontoze. Domėjosi, kokios yra tos visuomenei pavojingos ligos, dėl kurių žmogus draudžiamas PSD valstybės lėšomis. Taip pat tikslinosi, kurie asmenys gali būti socialiai remtini, kaip mokamas PSD už kalinčias dirbančias ir kalinčias neįgalias moteris. Dar klausė, ar dviejuose darbuose dirbant laisvėje PSD mokamas dvigubai, kaip galima grąžinti PSD įsiskolinimą, kas atsako, jei dėl eilių laiku nesuteikus gydymo, padaroma žala sveikatai ir kt.

     Ligonių kasos atstovai paaiškino, kad dantys PSDF lėšomis protezuojami tik senatvės pensininkams, turintiesiems negalią, vaikams ir tiems, kuriems buvo taikytas gydymas dėl burnos, veido ir žandikaulių onkologinės ligos. Paaiškinta, kad visuomenei pavojingų užkrečiamųjų ligų sąrašas yra ilgas, į jį patenka ŽIV, tuberkuliozė ir kt. ligos. Akcentuota, kad PSD yra mokamas nuo kiekvienos veiklos, jo įsiskolinimą yra galimybė padengti dalimis. Nuteistosioms atsakyta ir į kitus klausimus, palikta lankstinukų, kuriuose galima rasti aktualios informacijos.

 

             Panevėžio teritorinė ligonių kasa

 
 
Informacija atnaujinta 2022 m. balandžio 27 d. 16:41