Naujienos

Pataisos namuose – prieššventinis susitikimas su nuteistosiomis

2021-12-31

     Panevėžio pataisos namuose surengtas paskutinis šiais metais Panevėžio teritorinės ligonių kasos (TLK) specialistų ir dar vienos grupės nuteistųjų, dalyvaujančių Teisinio ir socialinio švietimo programoje, skirtoje į laisvę planuojamoms išleisti nuteistosioms, susitikimas.

     Bausmę bebaigiančios atlikti moterys supažindintos su mūsų šalies sveikatos apsaugos sistema, privalomojo sveikatos draudimo (PSD) svarba ir galimybėmis, sveikatos priežiūros paslaugų teikimo tvarka ir kt.

     Auditorijai paaiškinta, kiek maždaug išleidžiama Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšų Lietuvoje apskritai gyventojų sveikatos priežiūrai apmokėti, koks yra Panevėžio TLK biudžetas, skirtas tam, kaip PSD pasitarnauja kiekvienam Lietuvos gyventojui.

     Panevėžio TLK Gyventojų aptarnavimo skyriaus (GAS) vedėja Sigita Paulauskienė atkreipė dėmesį, kaip tapti apsidraudusiam PSD išėjus į laisvę, papasakojo, kaip turėti nenutrūkstamą sveikatos draudimą, kad gydymą ir kitas sveikatos priežiūros paslaugas būtų galima gauti nemokamai.

     Susitikimo dalyvėms paaiškinta, kuriais atvejais galima gauti PSD valstybės lėšomis, o kuriais įmokas reikia mokėti savarankiškai arba jas atskaito darbdavys. Pateikta informacijos, kaip elgtis situacijose, kai netenkama bedarbio statuso ir asmuo išbraukiamas iš Užimtumo tarnybos klientų sąrašo, į ką atkreipti dėmesį, kad PSD įmokos būtų mokamos laiku ir tinkamai. Akcentuota, kad PSD yra privalomas visiems Lietuvos gyventojams, padidėjus minimaliajai mėnesinei algai, visada didėja ir PSD įmokos, mokamos savarankiškai.

     S. Paulauskienė pavyzdžiais pristatė, kas nutinka nesumokėjus PSD įmokos už einamąjį mėnesį ir neįvykdžius papildomai suteikiamo vieno mėnesio, per kurį leidžiama nemokamai gydytis, sąlygų. Jei asmuo, kuriam nebegalioja PSD, per papildomą mėnesį vėl nepasirūpina savo PSD – neįsidarbina, nepradeda individualios veiklos ir savarankiškai nesumoka sveikatos draudimo įmokos ar pan., jam vėliau tenka pačiam sumokėti ne tik PSD įsiskolinimą, bet ir apmokėti tuo laikotarpiu gautą gydymą.

     GAS vedėja paminėjo ir kitus atvejus, kuriais gali būti padaroma žala PSDF biudžetui ir ją gali tekti atlyginti. Moterims užsiminta, kaip elgtis, kad tokių problemų būtų išvengta. Taip pat pateikta informacijos, kokia yra sveikatos priežiūros paslaugų teikimo tvarka: kaip išrašomi siuntimai, kiek jie galioja, kaip pasirinkti gydymo įstaigas, kokiose prevencinėse programose galima dalyvauti, kaip skiriami tyrimai, teikiamos odontologijos paslaugos ir kt. Dar suteikta žinių, kaip per E. sveikatos portalą ir naudojantis elektronine bankininkyste, galima pasitikrinti šeimos gydytojų ar gydytojų specialistų išrašytus siuntimus, sužinoti kitų svarbių dalykų apie savo sveikatą, kaip internete pasitikrinti draustumą ir pan. Kalbėta, kokias galimybes viešint kitose Europos Sąjungos šalyse suteikia Europos sveikatos draudimo kortelės turėjimas, kad galima šią kortelę gauti paštu arba ją pakeičiantį sertifikatą pačiam atsisiųsti į savo mobilųjį įrenginį.

     Pataisos namų gyventojos teiravosi, ar visi užsiregistravusieji Užimtumo tarnyboje po konkretaus nustatyto laiko yra išbraukiami iš Užimtumo tarnybos sąrašų, ar visais atvejais darbdavys, su kuriuo sudaryta darbo sutartis, pasirūpina darbuotojo PSD įmokų mokėjimu ir kt.

     Nuteistosioms atsakyta į klausimus. Taip pat palinkėta, kad jų kelionė į laisvę būtų tarsi kelionė su lengvu rankiniu bagažu, o visos senais lagaminais atsivežtos sunkios, slegiančios patirtys ir išbandymai būtų palikti už Pataisos namų sienų kaip naujam gyvenimui nebereikalingi dalykai.

     Užsiėmimuose dalyvauja asmenys, kuriems iki bausmės pabaigos likę 3 mėn. arba likę 1–1,5 mėn. iki galimybės taikyti lygtinį paleidimą.

 

         Panevėžio teritorinės ligonių kasosinformacija

 
 
Informacija atnaujinta 2022 m. sausio 3 d. 11:34