Pradžia

VYDŪNAS 150 M. JUBILIEJUS LIETUVOS ŠIMTMEČIO ŠVIESOJE

2018-12-17

VYDŪNAS 150 M. JUBILIEJUS LIETUVOS ŠIMTMEČIO ŠVIESOJE

 

Kai dvasinio tautos žadinimo entuziastai 1988-ųjų rudenį įsteigė Vydūno draugiją, tuo pat metu Kaune pravėrė duris ir Sąjūdžio sekmadieninė lietuvių kultūros mokykla, dabartinis Tautinės kultūros centras. Panašiose mokyklose, visoje Lietuvoje rinkosi šviesuoliai, mokytojai, etnografai, kunigai, poetai, menininkai, mokslininkai ir savamoksliai. Atgimimo metu buvo naujai atrasti Daukantas, Basanavičius, Greimas... Tokios neformalios mokyklos įsileido ir Vydūną.

Laisvės atėmimo vietų ligoninėje 2018 m. gruodžio 13 d. nuteistiesiems buvo organizuotas susitikimas su Aleksandru Žarskumi, kuris yra vienas iš mokyklos įkūrėjų, etnologas bei daugiau kaip tris dešimtmečius atskleidžia prigimtinės Lietuvos kultūros paslaptis, ugdydamas lietuvių tautinę savimonę skaitydamas paskaitas ir leidžia knygas.

Pasak Aleksandro Žarskaus, „Vydūnas gali būti vienas iš vedlių, galinčių mus vesti susivokimo ir savęs atradimo keliu, tačiau tik tuo atveju, jei skaitysime jo raštus, kalbėsimės su juo ir draugausime. Skaityti Vydūno raštus yra sunku, dauguma skundžiasi, kad jo raštų kalba yra sunkiai suprantama. Iš tiesų Vydūno kalba skiriasi nuo norminės lietuvių kalbos, tačiau pagrindinė priežastis - tai susivokimo ir vidinės šviesos stiprumo skirtumas.“

Paskaitos metu buvo akcentuota, kad dabartiniais laikais mes žmogų suvokiame per daug primityviai, pripažindami tik materiją ir kūną, – įrodo tai, kodėl, medicinai darant didelę pažangą, žmonių sveikta ne tik negerėja, o švelniai tariant smarkiai prastėja, atsiranda vis naujų ligų, sergančiųjų skaičius didėja.

Susitikimo metu buvo parodyta daug sklaidrių. Pati vaizdingiausia, simboliškiausia ir tipiškiausia, (beje, joje galima sakyti, sukoncentruota ir visa Vydūniško mokymo esmė) – tai skaidrė, kurioje schematiškai pavaizduota gyvybės (būtent žmogaus gyvybės sandara). Joje projektuojasi ne tik matomi, bet ir nematomi dalykai: būtent visos gyvybės srytys, kurias Vydūnas pavadino gyvatomis – tai ir kūno gyvata (matoma), jausmų gyvata (nematoma), minčių gyvata (nematoma) ir t. t. Tokios įžvalgos padarytos remiantis dvasiniu dėsniu, kuris sako, kad visa, kas matoma, priklauso nuo to, kas nematoma...

 

 

 
 
Informacija atnaujinta 2018 m. gruodžio 28 d. 13:08
 

Svarbiausia informacija apie COVID-19

Pusiaukelės namai

Ko tikėtis atėjus į pasimatymą?

Įvykių kalendorius

 
2021 m. balandis
 
P
A
T
K
P
Š
S
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
Visi renginiai ir įvykiai

 

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras

Naujienlaiškis

Įveskite el. pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos