Naujienos

Pusiaukelės namai suteikia galimybę rasti gyvenimo kelią

2016-11-16

Netrukus Vilniuje, Sniego g. 2 ir Pravieniškėse, Pašulių g. 14 pradės veikti Pusiaukelės namai, skirti gyventi nuteistiesiems, turintiems teisę į lygtinį paleidimą. Pirmosios dvi tokios įstaigos jau sėkmingai veikia Alytuje ir Marijampolėje.

 

Pusiaukelės namai Lietuvoje kuriami Teisingumo ministerijai įgyvendinant Norvegijos Karalystės remiamą projektą "Nuteistųjų, laikomų uždaro tipo pataisos įstaigose, skaičiaus sumažinimas įsteigiant 4 naujas atviro tipo pataisos įstaigas".

Iki šiol turėjome vieną atviro tipo įkalinimo įstaigą Pravieniškėse, kurioje vos 120 vietų. Įgyvendinus projektą tokių vietų skaičius padidės iki 200.

 

Pusiaukelės namai skirti nuteistiesiems, kurie stengiasi grįžti į visuomenę, atlyginti padarytą žalą ir nekelia bendruomenei pavojaus. Tai tarsi tarpinė stotelė tarp kalėjimo ir laisvės, vieta, kur baigiantis įkalinimo laikui žmogus turi rinktis ir nuspręsti, kokiu gyvenimo keliu jam eiti.

 

 Į Pusiaukelės namus negalės būti perkeliami asmenys, teisti už sunkius ir labai sunkius nusikaltimus, seksualiniai nusikaltėliai, pavojingi recidyvistai ir pan.

Tokio tipo įstaigose siekiama sukurti kuo artimesnes gyvenimo laisvėje sąlygas, kurios padėtų visuomenei nepavojingiems nuteistiesiems lengviau adaptuotis, įgyti socialinius įgūdžius.

Pusiaukelės namuose gyvenantys asmenys bus nuolat kontroliuojami, turės išvykti ir parvykti nustatytu laiku, bus nuolat tikrinami dėl narkotikų ar alkoholio vartojimo, privalės dirbti ar mokytis, tvarkyti savo buitį, aplinką ir kt., su jais dirbs socialiniai darbuotojai ir psichologai. Jei atsitiktų taip, kad nuteistasis pažeis bent menkiausias nustatytas taisykles, bus nedelsiant grąžintas atgal į uždaro tipo pataisos namus.

 

Pusiaukelės namų gyventojai yra atrenkami Kalėjimų departamento prie Teisingumo ministerijos sudarytos Nuteistųjų perkėlimo į Pusiaukelės namus komisijos sprendimu.

 

Pirmieji, Alytaus Pusiaukelės namai pradėjo veiklą 2016 m. kovo 18 d. Juose jau gyvena 12 nuteistųjų. Visi dirba, dalyvauja reabilitacijos programose, tvarko aplinką, dalyvauja visuomeninėje veikloje, savanoriauja miesto renginiuose ir pan. Nuteistiesiems labai svarbu, kad gali bendrauti su artimaisiais tiek telefonu, tiek betarpiškai įstaigoje, tiek grįžus į namus. Kiekvieną savaitgalį keliems nuteistiesiems yra suteikiamos trumpalaikės išvykos į namus. Nuteistieji apsaugoti nuo subkultūros įtaigos, nuo ryšių su nuteistaisiais už sunkius ir pakartotinus nusikaltimus, puoselėja Pusiaukelės namų vidų ir aplinką, tai teigiamai veikia nuteistųjų emocijas.

 

Marijampolėje Pusiaukelės namai buvo atidaryti 2016 m. gegužės mėn. 17 d. Dirbti su nuteistaisiais buvo parengtos 4 socialinės darbuotojos,  baigusios specializaciją atitinkančius mokymus. Pirmieji gyventojai Marijampolės Pusiaukelės namuose apsigyveno rugpjūčio pradžioje. Jie sėkmingai įsikūrė ir įsidarbino. Geros gyvenamosios vietos sąlygos bei tinkama socialinių darbuotojų pagalba nuteistiesiems padeda eiti į priekį, geriau dirbti. Šių Pusiaukelės namų gyventojai taip pat susitinka su savo artimaisiais, kurie gali su savo bausmę atliekančiu artimuoju pabūti geresnėmis sąlygomis, savaitgalius praleisti namuose.

 

Pusiaukelės namų praktika, siekiant ištraukti žmogų iš pasikartojančių nusikaltimų rato ir atsaugoti nuo kriminalinės įtakos, pasiteisino tose valstybėse, kuriose jie veikia. Juose galiojanti tvarka  ir reikalavimai, kurių reikia laikytis – dirbti arba mokytis, dalyvauti bendrose veiklose, patiems save išsilaikyti, ruošti valgį, tvarkytis patalpas, pačių nuteistųjų priimami besąlygiškai.

Ištraukos iš pokalbių su nuteistaisiais, kuriems Komisijos sprendimu leista baigti bausmę Pusiaukelės namuose:

 

JONAS B. „Gyvenant Pusiaukelės namuose pagerėjo mano sveikata, nes nejaučiu įtampos, visi su manimi draugiški ir supratingi. Galiu parvažiuoti namo, savaitgaliais pamatyti artimuosius. Aš gyvenu gyventi pilnavertį gyvenimą, nes turiu galimybę dirbti, naudotis telefonu, socialiniais tinklais internete, nors nesu visiškai laisvas. Manęs neveikia kalėjimo kriminaliniai autoritetai. Jaučiuosi pilnaverčiu.“

POVILAS S. „Pusiaukelės namai man padėjo rasti informacijos, kaip galėčiau sėkmingai pritapti prie žmonių, kaip ieškoti darbo. Galiu bet kada susisiekti su artimaisiais telefonu, savaitgaliais parvažiuoju namo, jaučiuosi pilnaverčiu šeimos nariu, nes galiu jiems padėti, būti šalia. Išeidamas į miestą galiu susipažinti ir bendrauti su naujais žmonėmis, įsivaizduoju, kad esu laisvas“.

TOMAS Č. „Gyvenimas Pusiaukelės namuose, bendravimas su nuteistaisiais, kurie nenori grįžti į uždaro tipo kalėjimą, suteikia pasitikėjimo, noro ir vilties, kad ir aš keičiu savo gyvenimą ir gyvensiu, dirbsiu, kaip ir visi laisvi žmonės. Gyvendamas Pusiaukelės namuose tapau savarankiškas, išmokau visokių buitinių darbų, planuoju savo dieną, savo laisvalaikį, skaičiuoju savo pinigus“.

LAIMIS S. „Jaučiuosi kaip reikalingas žmogus, gyvendamas Pusiaukelės namuose, čia nėra streso, įtampos ir nervų. Džiaugiuosi, kad esu čia“.

TOMAS Ž. „Džiaugiuosi, kad manimi pasitikėjo ir turiu galimybę gyventi Pusiaukelės namuose. Aš nepamirštu, kad dar turiu atlikti bausmę už padarytą nusikaltimą, apie tai daug galvoju, tačiau dėkoju Dievui, kad būdamas nuteistasis, jaučiuosi beveik kaip laisvas“.

DONATAS T. „Esu laimingas, kad galiu matytis su šeima savo namuose, eiti į darbą ir uždirbti pinigus savo išlaikymui, kaip visi moku mokesčius, galiu  padėti šeimai, naudotis internetu, turiu telefoną. Kadangi prižiūriu savo sveikatą, laikausi rėžimo, jaučiuosi labai gerai, mokausi gaminti valgyti“

 

Projekto vykdytojai  neabejoja, kad Norvegijos finansuojamo projekto dėka,  steigiant Pusiaukelės namus, dalis nuteistų asmenų pradės pilnavertį gyvenimą ir ateityje į įkalinimo įstaigas negrįš.

 
 
Informacija atnaujinta 2016 m. lapkričio 16 d. 15:16
 

Svarbiausia informacija apie COVID-19

Pusiaukelės namai

Ko tikėtis atėjus į pasimatymą?