Naujienos

Pravieniškių pataisos namų-atvirosios kolonijos 3-iojo sektoriaus nuteistieji minėjo Tarptautinę raštingumo dieną

2018-09-10

Nuo 1967 m. visame pasaulyje minima rugsėjo 8-oji – Tarptautinė raštingumo diena. Raštingumas yra viena iš socialinės atskirties mažinimo priemonių, be raštingumo yra neįmanoma žmonijos pažanga bei gerovė. 2018 m. Tarptautinės raštingumo dienos tema –„Raštingumas ir gebėjimų ugdymas“. Pagrindinis dėmesys skiriamas jaunimo bei suaugusiųjų raštingumui lavinti, tačiau galvoje turimas ne tik skaitymas ar rašymas, bet ir techniniai, profesiniai ar skaitmeniniai gebėjimai. Nepaisant visuotinės pažangos, raštingumo stoka pasaulyje opi problema. Suaugusiųjų raštingumo lygis padidėjo nuo 81 proc. 2000 m. iki 86 proc. 2016 m. Vis dėlto pasaulyje dar gyvena mažiausiai 750 milijonų suaugusiųjų, įskaitant ir 102 milijonus jaunų žmonių (15–24 m.), kuriems trūksta pagrindinių raštingumo įgūdžių. Raštingumo įgūdžių stoka stabdo ekonomikos augimą, technologijų vystymąsi, lemia didžiulį nedarbą ir kitas negeroves. Ypatingai daug sunkumų dėl to patiria labiausiai pažeidžiamos visuomenės grupės – neįgalieji, nuteistieji ir kiti.

Tarptautinės raštingumo dienos minėjime dalyvavo ir 3-iojo sektoriaus nuteistieji, tarp kurių buvo ir dauguma atliekančių bausmę uždarojoje zonoje. Susirinko drąsiausieji, nepabūgę pasitikrinti savo žinių. Išgirdę užduotis, nuteistieji pasinėrė į prisiminimus apie vaikystę, mokyklos suolą, kalbos pamokas, eilėraščių deklamavimą, rašinių rašymą. Ir išties, konkurso užduotys turėjo priminti seniai išmoktus dalykus bei paskatinti juos tobulinti. Nuteistiesiems daug emocijų sukėlė užduotis, susijusi su lietuviškais daiktų pavadinimais. Žiogelis ar „grafkė“, kaklaraištis, o gal „šlipsas“? Raudonskruostis – obuolys ar kamuolys? Nuteistieji ieškojo žodžiams apibūdinimų – koks gali būti katinas, saulė ar eilėraštis?

„Pasaulis – begalinė harmonija, bet ji visas iš prieštaravimų. Meilė ir mirtis, laisvė ir vergija, šypsena ir ašara...“. Šie prasmingi ir poetiški žodžiai – iš teksto, kurį nuteistieji rašė dailyraščiu. Daugeliui – tai užduotis iš mokyklinių laikų, tačiau beveik visi sutiko, kad būtų gražu ir miela parašyti dailyraščiu laišką artimam žmogui. Renginio metu buvo prisiminta lietuviška abėcėlė, žodžių rašyba, skambėjo Henriko Radausko eilėraščiai.

Prasmingas renginys visiems – dalyviams ir organizatoriams – paliko pačius šilčiausius įspūdžius bei gerą nuotaiką.

 
 
Informacija atnaujinta 2018 m. rugsėjo 11 d. 07:13
 

Pusiaukelės namai

Ko tikėtis atėjus į pasimatymą?

Naujienlaiškis

Įveskite el. pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos