Kontaktai

L. Sapiegos g. 1, LT-10312 Vilnius

Tel. (8 5) 271 9003

El.p. info@kalejimai.lt

Atverti interaktyvų žemėlapį

 

Kontaktai žiniasklaidai:

Virginija Vervečkaitė

tel. +370 602 06 310
el. p. spauda@kalejimai.lt

Budėtojų kontaktai:
tel. (8  5) 271 9051 

 
 

Naujienos

Naujas etapas nuteistųjų resocializacijoje: atidarytas TOG skyrius

Pravieniškių pataisos namuose – atvirojoje kolonijoje atidarytas TOG skyrius, kur pagal Norvegijos sukurtą programą bus dirbama su linkusiais pakartotinai nusikalsti asmenimis. Toks skyrius kol kas vienintelis Lietuvos laisvės atėmimo vietose ir yra svarbus postūmis bausmių vykdymo sistemoje.

TOG išvertus iš norvegų kalbos reiškia „traukinys“, tad simboliška, kad didžiausias dėmesys jame bus skiriamas pakartotinai linkusių nusikalsti įkalintų asmenų resocializacijai, apjungiant visų bausmių vykdymo sistemos įstaigų žmogiškuosius resursus. TOG siekiama sukurti konstruktyvų bendradarbiavimo modelį tarp įkalinimo įstaigos ir probacijos tarnybos. Konstruktyvus bendradarbiavimas vyksta tarp probacijos pareigūnų, kurie padeda įkalinimo įstaigos darbuotojams paruošti įkalintąjį probacijos procesui ir įkalinimo įstaigos personalo, kuris dalyvauja tolimesnės priežiūros procese probacijos laikotarpiu. Tinkamai planuojant įkalintojo resocializacijos procesą ir atidžiai stebint elgesio pokyčius, naujo nusikaltimo įvykdymo rizika gali būti sumažinta. Taip pat TOG, siekiant palengvinti lygtinį paleidimą tai grupei įkalintųjų, kurie turi aukščiausią pakartotinių nusikaltimų riziką, yra būtinas glaudus bendradarbiavimas su resocializacijos procese dalyvaujančiais partneriais iš išorės.

„Pakartotinio nusikalstamumo mažinimas yra vienas pagrindinių tikslų, siekiant efektyvios bausmių vykdymo politikos. Esu tikra, kad kolegų iš Norvegijos perduodama patirtis, ilgainiui leis ne tik sumažinti nuteistųjų skaičių, bet ir sustiprins tarpinstitucinį bendradarbiavimą, įtraukiant NVO sektorių į sėkmingą nuteistųjų resocializaciją“, - sakė TOG atidaryme dalyvavusi teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska.

Kalėjimų departamento direktorius Virginijus Kulikauskas tikisi, kad didžiausioje šalies įkalinimo įstaigoje atidarytas TOG skyrius bus ne vienintelis, o ateityje, sėkmingai perėmus modelį, numatoma jų plėtra.

„Startavo dar viena pažangi Norvegijos bausmių vykdymo sistemos programa Lietuvoje, kurios esminis tikslas yra komandinis darbas, keičiant nuteistojo elgesį ir sudarant kokybiškas darbo sąlygas darbuotojams“, - sakė V. Kulikauskas

Su Lietuvoje ketinamu įgyvendinti TOG susipažino ir gausi projekto pradininkė - delegacija iš Norvegijos. Delegacija, vadovaujama Norvegijos pataisos tarnybų direktorato Tarptautinio bendradarbiavimo skyriaus vadovo Kim Ekhaugen, dalinosi ne tik darbo modeliu, bet ir pristatė, kaip dirba patys.

„Džiaugiamės, kad Lietuva perima geriausią Norvegijos patirtį, investuoja į savo darbuotojus, infrastruktūrą. Svarbu tai, kad dinaminės apsaugos modelis padeda pasirūpinti ne tik nuteistaisiais, bet ir akcentuoja darbuotojų gerovę. Įstaigoje dirbantis personalas yra svarbiausia grandis, motyvuojanti nuteistuosius keistis, todėl dėmesys savo darbuotojams, infrastruktūros gerinimas bei tinkamas bendravimo tarp nuteistojo ir darbuotojo puoselėjimas padeda nuteistiesiems eiti pokyčių keliu“, - sakė K. Ekhaugen.

Teisingumo ministerijos, Kalėjimų departamento, Probacijos tarnybos vadovybė, svečiai iš Norvegijos apžiūrėjo TOG patalpas, susitiko su nuteistaisiais (šiuo metu TOG jau dalyvauja 8 nuteistieji) ir darbuotojais, vykdančiais programą.

Pakartotinai nusikaltusių asmenų programa (TOG) Norvegijoje veikia nuo 2001 metų. Pravieniškių pataisos namuose – atvirojoje kolonijoje atidarytas TOG skyrius įgyvendinamas Norvegijos finansinio mechanizmo lėšomis.

Informacija atnaujinta 2022 m. gruodžio 7 d. 18:51