Naujienos

Tarnybiniai šunys ir jų globėjai bausmių vykdymo sistemoje

2018-10-04

Šiandien – Pasaulinė gyvūnų globos diena, todėl sveikiname visus Lietuvos pareigūnus, kurie dirba, pasitelkdami gyvūnus.

Kalėjimų departamento prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos pavaldžiose įstaigose pastaraisiais metais skiriama daug dėmesio kinologinei veiklai. Pagrindinė Kalėjimų departamento kinologų rengimo bazė įkurta Marijampolės pataisos namuose. Čia bazinio parengimo programą bei kvalifikacijos rengimo kursus organizuoja įstaigos Kinologijos skyriaus pareigūnai. Kinologijos skyrius rūpinasi ne tik mokymais, bet ir seminarais, praktikumais bei kinologų su tarnybiniais šunimis varžybomis.

Kalėjimų departamentas ir Marijampolės pataisos namų Kinologijos skyrius glaudžiai bendradarbiauja su Valstybės sienos apsaugos tarnyba, Lietuvos kariuomene, Lietuvos policija, Muitinės departamentu – visos šios institucijos dalijasi kinologine patirtimi, iškylančiomis dresavimo problemomis ir jų sprendimo būdais.

Šiuo metu Kalėjimų departamento kinologinės veiklos prioritetas – rengti tarnybinius šunis narkotinių ar psichotropinių medžiagų paieškai. Tarnybai rengiami ar ją jau vykdo vokiečių aviganių, Labradorų retriverių, belgų aviganių, vengrų vižlų, rotveilerių ir bavarų pėdsekių veislių šunys.

Bazinio parengimo narkotinių ir psichotropinių medžiagų paieškos programoje Kinologijos skyriuje aktyviai dalyvauja penki Kalėjimų departamento ir du Lietuvos kariuomenės Karo policijos kinologai su jaunais šunimis, o programas jau išklausė ir sėkmingai įkalinimo įstaigose darbuojasi penki kalėjimų departamento kinologai su tarnybiniais šunimis.

Marijampoliečiai kinologai atlikti kratų ir paieškų neretai vyksta ir į kitas įkalinimo įstaigas, kurios neturi parengtų kinologų su tarnybiniais šunimis.

Pareigūno kinologo kasdienis darbas yra labai sunkus, kadangi dažnas pareigūnas kinologas vykdo ir kitas funkcijas įkalinimo įstaigoje, užtikrindamas nuteistųjų bausmės atlikimo režimą. Tad dresuoti savo „kolegą“ dažnai tenka laisvu nuo tarnybos metu. Be to, reikia rūpintis jo priežiūra, higiena, veterinarine pagalba ir kt.

Tačiau tie, kurie pasirenka šį darbą, yra tikri profesionalai. Norėdami pasitikrinti savo ir tarnybinių šunų gebėjimus, taip pat pabėgti nuo kasdienės rutinos, kinologai noriai dalyvauja kinologų su tarnybiniais šunimis meistriškumo varžybose.

Rugsėjo mėnesį bausmių vykdymo sistemos kinologai dalyvavo Marijampolės pataisos namuose organizuotose kinologų su tarnybiniais šunimis atvirosiose meistriškumo varžybose „Narkotinių medžiagų paieška – 2018“ ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos organizuotame atvirajame specifinių (narkotinių ir sprogstamųjų medžiagų) medžiagų bei ginklų paieškos su tarnybiniais šunimis čempionate. Galime pasidžiaugti, kad Kalėjimų departamento kinologų su tarnybiniais šunimis vykusių varžybų rezultatai buvo puikūs.

Daugiausia kinologų komandų, palyginti su kitomis įkalinimo įstaigomis, yra Marijampolės pataisos namuose. Šiuo metu čia darbuojasi vienas specialistas kinologas su tarnybiniai šunimis, vykdančiais narkotinių ir psichotropinių medžiagų paiešką, dar vienas specialistas vykdo apsaugos funkcijas kartu su prevencijos grupe ir dar du kinologai rengia jaunus šuniukus narkotinių ir psichotropinių medžiagų paieškai.

Apie kinologo darbą papasakoti paprašėme Marijampolės pataisos namų Kinologijos skyriaus kinologę Dovilę Žalnierukynaitę.

Kiek metų dirbate kinologe Marijampolės pataisos namuose? Kodėl pasirinkote šį darbą?

Kinologe dirbu jau trečius metus. Dirbti mane pakvietė Kinologijos skyriaus instruktorius, kuris žinojo, jog šunų dresūra užsiimu daug metų. Pagalvojau, kad būtų įdomu išmėginti save – dresuoti ne tik sportinius, bet ir tarnybinius šunis. Buvo smalsu, ar man pavyks. Na ir, žinoma, kad smagu dirbti, kai darbas yra tavo hobis.

Ar sunku gerai parengti šunį tarnybai?

Gerai parengti tarnybinį šunį – didelis ir sunkus darbas. Ne viskas priklauso nuo kinologo, svarbu ir šuns įgimtos savybės. Šuo tarnybai rengiamas apie dvejus metus, bet tai nereiškia, kad po dvejų metų šuo toliau nebus dresuojamas. Viskas priklauso nuo šuns sveikatos ir darbinio amžiaus.

Koks Jūsų šuo? Kokia Jūsų kinologinė komanda?

Mano šuo vokiečių aviganė Era. Jai ketveri metai. Gavau ją dvejų metų amžiaus, todėl susidraugauti buvo didelis išbandymas, ji mažai kuo pasitiki. Per dvejus metus mums pavyko susidraugauti ir šiandien mes puiki komanda. Era labai energingas ir dėmesio reikalaujantis šuo. Ji labai mėgsta dirbti ir mokytis įvairių triukų. Noriu pasidžiaugti, kad šią vasarą Era sėkmingai išlaikė privalomą aukščiausios kategorijos testą.

Ar dalyvaujate kinologų varžybose, kituose renginiuose? Kokie Jūsų komandos pasiekimai?

2017 m. dalyvavome Tarnybinės šunininkystės klubo organizuojamose biatlono varžybose, kuriose turėjome įveikti 8 km ilgio trasą su kliūtimis. Tais pačiai metais teko garbė dalyvauti Ramzio paminklo atidarymo ceremonijoje ir ta proga įveikėme 10 km ilgio bėgimo trasą su įvairaus sudėtingumo kliūtimis. 2017 m. Marijampolės pataisos namų Kinologijos skyriaus organizuojamų varžybų atskirose rungtyse užėmėme 2-ąją ir 3-čiąją vietas, o 2018 m. varžybose „Narkotinių medžiagų paieška – 2018“ rungtyje „Biblioteka“ laimėjome 1-ąją vietą.

Ar dažnai Erai darbe pavyksta aptikti narkotinių ar psichotropinių medžiagų?

Įkalinimo įstaigose surasti draudžiamų medžiagų Erai kol kas nepavyko, nors vykdome kasdienes funkcijas Marijampolės pataisos namuose, tikrindamos transporto priemones ir jų krovinius, nuteistiesiems atsiųstus siuntinius, gyvenamąsias, gamybos zonų patalpas ir teritoriją, dažnai vykstame ir į kitas įkalinimo įstaigas. Sėkmingiausia operacija įvykdyta bendradarbiaujant su Lietuvos policijos pareigūnais, kai mūsų kinologinė komanda aptiko paslėptą nemažą kiekį narkotinių medžiagų vieno iš įtariamųjų namuose.

Ačiū Jums, Dovile, už pokalbį.

 

 
 
Informacija atnaujinta 2018 m. spalio 4 d. 13:42
 

Pusiaukelės namai

Ko tikėtis atėjus į pasimatymą?

Naujienlaiškis

Įveskite el. pašto adresą ir gaukite naujienas pirmieji
RSS naujienos