Naujienos

Laisvės atėmimo vietų įstaigose švelninamos kasdienio gyvenimo sąlygos, bet ilgalaikių pasimatymų ribojimas lieka galioti

2020-07-22

Dėl naujojo koronaviruso (COVID-19) plitimo grėsmės įvedus visuotinį karantiną nuteistiems ir suimtiesiems buvo įvesta nemažai kasdienio gyvenimo apribojimų: sustabdytas ilgalaikių ir trumpalaikių pasimatymų vykdymas, įvestas besilankančių įkalinimo įstaigoje asmenų (ne įstaigos darbuotojų) laikinas ribojimas, apribotas judėjimas nuteistiesiems, kuriems suteikta teisė išvykti be sargybos ir be palydos, sustabdytos nuteistųjų trumpalaikės išvykos į namus, apribotas gaunamų siuntinių priėmimas, laisvės atėmimo vietų įstaigose vykdomos resocializacijos programos ir kt. Šių griežtų apribojimų imtasi įvertinus tai, kad įkalinimo įstaigos yra uždara, izoliuota aplinka, su dideliu skaičiumi joje laikomų asmenų, todėl rizika infekcijai plisti yra padidinta.

Siekiant, kad nuteistųjų ir suimtųjų ryšys su artimaisiais nenutrūktų, leidžiama maksimaliai, pagal įstaigų technines galimybes, skambinti telefonu, suteikiami vaizdo skambučiai.

Atšaukus šalyje karantiną, ekstremalioji situacija liko ir kiekvieną dieną nustatoma užsikrėtusių COVID-19 asmenų. Medikai reiškia dideles abejones dėl ilgalaikių ar kontaktinių pasimatymų suteikimo, kol nustatomi susirgimų atvejai ir nerekomenduoja jų. Atkreiptinas dėmesys, kad atsiradus COVID-19 atvejui įstaigoje, būtų pažeistos nuteistųjų teisės į saugias bausmės atlikimo sąlygas ir žala būtų gerokai didesnė, nei emocinis diskomfortas atidedant susitikimus su artimaisiais.

Atšaukus šalyje karantiną, nuteistųjų ir suimtųjų kasdienio gyvenimo sąlygos palaipsniui švelninamos.

Nuo birželio 17 d. laisvės atėmimo vietų įstaigose leidžiama organizuoti trumpalaikius iki valandos trunkančius trumpalaikius pasimatymus, užtikrinant, kad atvykstantiesiems būtų matuojama kūno temperatūra, reikalaujama dėvėti kaukes, vienkartines pirštines (lankytojams šių priemonių neturint, įstaiga pagal galimybes aprūpina).

Nuo liepos 13 d. leidžiamos nuteistųjų, bausmę atliekančių atviroje kolonijoje ir pusiaukelės namuose, trumpalaikės išvykos į namus ir trumpalaikės išvykos dėl artimojo giminaičio mirties, sunkios ligos ar gaivalinės nelaimės.

Taip pat primename, kad nuteistųjų ir suimtųjų vestuvės organizuojamos, užtikrinant, kad jų metu visi dalyviai dėvėtų apsaugos priemones.

Laisvės atėmimo vietų įstaigose atnaujintas kirpyklų paslaugų teikimas, bibliotekų veikla, siuntinių priėmimas, aktyviau vykdomos socialinės reabilitacijos programos. Sporto, kultūriniai renginiai įstaigų viduje organizuojami vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro-valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimais neviršijant nurodyto maksimalaus renginio dalyvių skaičiaus patalpoje ir (ar) atviroje erdvėje.

Suprantame, kad dėl suvaržymų, galiojančių ekstremalios situacijos metu, nuteistieji ir jų artimieji patiria tam tikrų nepatogumų, tačiau pirmiausia būtina atsižvelgti į saugumą užtikrinančių priemonių būtinumą. Tikime, kad taikomos laikino pobūdžio suvaržymo priemonės bei ribojimai yra būtini ir proporcingi, atsižvelgiant į laisvės atėmimo vietų įstaigų specifiką. Faktas, kad pavyko išvengti COVID-19 atvejų tarp suimtųjų ir nuteistųjų, patvirtina jų efektyvumą ir siekiame, kad situacija ir toliau būtų stabili.

Šiuo metu dar negalime konkrečiai atsakyti, kada bus galimybė atnaujinti ilgalaikius pasimatymus įkalinimo įstaigose, tačiau pabrėžiame, kad ši teisė niekur nedingsta ir bus įgyvendinta atšaukus ekstremalią situaciją arba pagerėjus epidemiologinei situacijai šalyje. Apie situacijos pasikeitimus nuteistiesiems praneš laisvės atėmimo vietų įstaigų administracijos, informacija taip pat bus paskelbta Kalėjimų departamento interneto svetainėje.

Maloniai prašome šiuo metu supratimo ir bendravimo su artimaisiais telefonu bei laiškais ir bekontakčių pasimatymų metu.

 
 
Informacija atnaujinta 2020 m. liepos 23 d. 08:01
 

Svarbiausia informacija apie COVID-19

Pusiaukelės namai

Ko tikėtis atėjus į pasimatymą?