Naujienos

Diskusijoje – aktualūs klausimai besiruošiant grįžti į laisvę

2023-04-05

Tęsiant bendradarbiavimą su Kauno arkivyskupijos Caritu, Lietuvos kalėjimų tarnybos Pravieniškių 1-ajame kalėjime atviro tipo bausmės atlikimo vietoje esantiems nuteistiesiems organizuotas susitikimas su Carito Nuteistųjų integracijos programos vadove Renata Dubauske. Susitikimui pasirinkta aktuali tema ,,Laisvės atėmimo bausmė – iššūkis bausmę atliekančiam ir jo artimiesiems“, kur nuteistieji buvo kviečiami susitikti ir pasikalbėti apie pasiruošimą grįžimui į laisvę.

 

Išėję iš bausmės atlikimo vietos nuteistieji susiduria su įvairiais sunkumais, susijusiais su gyvenamąja vieta, gyvenamosios vietos deklaravimu, santykiais su artimaisiais, priklausomybėmis, antstolių vykdomomis bylomis, registracijomis ir paslaugomis elektroninėje erdvėje bei dideliais lūkesčiais, kad išėjus į laisvę viskas bus lengva ir paprasta bei palūžimu, jei nepavyksta pačiam susidoroti su kilusiais sunkumais. Todėl susitikimo metu pristatyta naudinga informacija, kur ir kokią pagalbą jie gali gauti, išėję iš bausmės atlikimo vietos.

 

Tema apie pagalbos poreikį artimiesiems, kai jų šeimos narys atlieka bausmę, ne vieną privertė susimąstyti, kaip jaučiasi šeimos nariai. Nuteistųjų integracijos programos vadovė akcentavo, kad artimieji irgi išgyvena didelį psichologinį emocinį krūvį, susiduria su įvairiais jausmais kaip šokas, netektis, baimė, nežinia, kaltė, patiria stigmatizuojantį visuomenės požiūrį, kuris stumia į izoliaciją ar atsiskyrimą. Be to, šeimos neretai išyra, nutraukiamas vaikų bendravimas su nuteistaisiais, šeima netenka maitintojo ar patys turi siųsti paramą nuteistajam.

 

Renginio metu inicijuota aktuali diskusija, ar reikia vaikams sakyti tiesą apie šeimos nario įkalinimo bausmę bei pristatyta Vilniaus arkivyskupijos Carito išleista knygelė ,,Tomas ir mėlynosios letenėlės paslaptis“, padedanti kalbėtis su vaiku apie artimojo patekimą į kalėjimą. Voveriuko Tomo istorija sugalvota tam, kad, kartu su vaiku skaitant šią knygelę, būtų galima aptarti klausimus, kurie jam kyla, rasti tinkamus žodžius paaiškinti apie įkalintą tėtį. Kadangi nuteistųjų tarpe yra turinčių vaikų ar anūkų, tai kiekvienam buvo išdalintos šios knygelės.

 

Pravieniškių 1-ojo kalėjimo Resocializacijos skyriaus socialinė darbuotoja Inga Bradūnienė tokius susitikimus organizuoja, siekdama įtraukti į iš bausmės atlikimo vietos paleidžiamų asmenų socialinės integracijos procesą jiems socialinę pagalbą ir paramą teiksiančias įstaigas ir organizacijas. Tai - ne pirmas tokio pobūdžio renginys. Kovą vyko naudingas susitikimas su Lietuvos probacijos tarnybos Kauno skyriaus darbuotojais. Pareigūnai supažindino nuteistuosius su probacijos tarnybos veikla, informavo apie pagrindines lygtinio paleidimo tvarkos ir intensyvios priežiūros laikotarpiu taikomas sąlygas, papasakojo apie parengiamąjį darbą. Buvo akcentuotas glaudus bendradarbiavimas su probacijos pareigūnais, aptartos dažniausiai iškylančios situacijos, taip pat atsakyta į nuteistiesiems iškilusius klausimus. Po probacijos tarnybos mediatorės pristatymo Nuteistiesiems tapo aiškiau, kas yra mediacija, kuo ji gali būti naudinga dalyvaujančioms šalims, kokiais atvejais bausmę atliekantys nuteistieji gali pasinaudoti šia nemokama paslauga (pvz. norint atsiprašyti aukos, atkurti santykius su artimaisiais). Probacijos tarnyboje dirbanti su lygtinai paleidžiamais/paleistais asmenimis socialinė darbuotoja paaiškino, kada ir kokiu tikslu pirmą kartą susitinka su į laisvę lygtinai rengiamais paleisti nuteistaisiais bei papasakojo, kaip vyksta bendravimas, kokią socialinę pagalbą jie gali gauti.

 

Tokie susitikimai bausmę atliekantiems asmenims lengvina jų socialinę integraciją ir padeda pasirengti paleidimui ir gyvenimui laisvėje.

 
 
Informacija atnaujinta 2023 m. balandžio 7 d. 15:11