Naujienos

Kolonijos pareigūnai kopūsto gūžėje aptiko „lobį“

2003-02-18

Vasario 18 d. Marijampolės griežtojo režimo pataisos darbų kolonijos pareigūnai vienam nuteistajam skirtame maisto produktų pakete aptiko tikrą „lobį“. Kopūsto gūžėje buvo paslėpta, kaip įtariama, 15 gramų heroino ir amfetamino, trys išankstinio mokėjimo SIM kortelės, mobiliojo ryšio telefono „Mitsubishi Trum“ akumuliatorius bei kroviklis, fotojuosta.
Apie 13 val. į koloniją atvykęs vyriškis prižiūrėtojų paprašė vienam nuteistajam perduoti polietileno maišą su maisto produktais. Pareigūnai paprašė pateikti asmens dokumentą ir įspėjo, kad perduodamas paketas bus tikrinamas.
Maiše buvo įvairių 7–8 kilogramus svėrusių maisto produktų, daugiausia daržovių, – morkų, svogūnų, konservuotų pomidorų ir ankštpipirių, kopūsto gūžė. Pastaroji buvo apvyniota keletu specialios polietileno plėvelės, naudojamos maisto produktams fasuoti, sluoksnių. Būtent ši daržovė ir sukėlė pareigūnams įtarimą.
Tačiau vyriškis nelaukė, kol nuo kopūsto gūžės bus nuvyniota plėvelę – palikęs kolonijos pareigūnams savo vairuotojo pažymėjimą, jis spruko iš patalpos, kurioje tikrinami nuteistiesiems atnešti maisto produktai.
Pasirodė, kad kopūsto gūžė perpjauta iki pat koto, o joje, išskobus ertmes, įrengta slėptuvė. Joje pareigūnai aptiko nemažą nuteistiesiems kolonijoje draudžiamų turėti daiktų rinkinį: 7–8 gramus rusvų ir maždaug tiek pat baltų miltelių (įtariama, kad tai narkotinės medžiagos – heroinas bei amfetaminas), tris išankstinio mokėjimo SIM korteles „Labas“, mobiliojo ryšio telefono „Mitsubishi Trum“ akumuliatorių bei kroviklį, fotojuostą.
Pasak Marijampolės kolonijos direktoriaus pavaduotojo Zenono Kuncos, sprendžiant pagal paliktą vairuotojo pažymėjimą, draudžiamų daiktų „prifarširuotą“ kopūsto gūžę nuteistajam mėgino perduoti marijampolietis 38 metų Juozas Saladuonis.
„Lobis“ buvo skirtas kolonijoje nuo praėjusių metų balandžio bausmę už vagystes atliekančiam, triskart teistam varėniškiui 27 metų Giedriui Varaniui. Z. Kuncos nuomone, kvaišalai, SIM kortelės ir kiti daiktai greičiausiai buvo skirti ne šiam nuteistajam – tiesiog, kaip kolonijoje įprasta, buvo „nupirkta“ jo pavardė.
Apie įvykį kolonijos administracija informavo Marijampolės rajono policijos pareigūnus.
Kolonijos pareigūnų radinys eilinį sykį patvirtina, koks pagrįstas yra Kalėjimų departamento siūlymas uždrausti nuteistiesiems ir kaliniams gauti siuntinius bei perdavimus. Tokia praktika yra Europos Sąjungos šalyse, taip pat Estijoje ir Latvijoje. Šis klausimas jau ne kartą buvo svarstytas Teisingumo ministerijoje.
Nuo šių metų sausio 1 d. patvirtinus naujas nuteistųjų maisto normas ir iš esmės pagerinus jų maitinimą, gauti iš artimųjų maisto produktų nebėra būtinybės. Be to, norimų produktų galima įsigyti parduotuvėse, kurios veikia kolonijų bei tardymo izoliatorių teritorijose.
Slėpti kvaišalus, mobiliuosius telefonus bei kitus nuteistiesiems kolonijoje draudžiamus turėti daiktus maisto produktuose, kurie atkeliauja pašto siuntiniuose arba atnešami perduoti į koloniją – labai paplitęs reiškinys. Pataisos įstaigų pareigūnai priversti kasdien tikrinti nuteistiesiems skirtus maisto produktus, atidarinėti konservus, sulčių tetrapakus, pjaustyti daržoves, dešras.
Pasak Marijampolės kolonijos direktoriaus pavaduotojo Z. Kuncos, ypač daug maisto produktų gaunama prieš didžiąsias šventes – Kalėdas ir Velykas. Tuomet į koloniją per dieną atkeliauja iki tonos įvairių maisto produktų. Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo direktoriaus Aleksandro Davidonio duomenimis, pernai šioje įstaigoje bausmę atliekantiems nuteistiesiems bei teismo nuosprendžio laukiantiems kalinamiesiems rūpestingi giminaičiai bei bičiuliai atsiuntė ar patys atgabeno beveik 4,4 tonos maisto produktų. Pareigūnai juose aptiko nemaža draudžiamų daiktų.

 
 
Informacija atnaujinta 2014 m. kovo 17 d. 22:23