Naujienos

30 nuteistųjų gavo galimybę pakeisti savo gyvenimą

2016-01-11

Pravieniškių pataisos namuose-atvirojoje kolonijoje atidarytas socialinės reabilitacijos centras, kur persikels 30 nuteistųjų, turinčių psichiką veikiančių medžiagų priklausomybę.

Reabilitacijos centras yra visiškai izoliuotas nuo kitų pataisos namų sektorių, čia gyventi ir gydytis sutikę nuteistieji neturės galimybių bendrauti su kitais laisvės atėmimo bausmę atliekančiais nuteistaisiais.

„Reabilitacijos centras Pravieniškėse yra ketvirtasis Lietuvos laisvės atėmimo įstaigose. Labai svarbu, kad nuo alkoholio ar narkotikų priklausantys žmonės turėtų vietą, kur galėtų gydytis ir namo grįžti blaivūs, pakeitę savo gyvenimą,“ – centro atidarymo renginyje kalbėjo Teisingumo ministras Juozas Bernatonis.

Į reabilitacijos centrą persikels 30 nuteistųjų, kuriems yra diagnozuota priklausomybė nuo psichiką veikiančių medžiagų. Kol kas, pirmaisiais centro gyvavimo metais, čia planuojama apgyvendinti tik Pravieniškių PN-AK bausmę atliekančius vyrus, tačiau neatmetama, jog galimybę sveikti būtent šiame reabilitacijos centre gaus ir nuteistieji iš kitų įstaigų.

 

 

Įkalinimo įstaigose nuolat vyksta anoniminių alkoholikų ir anoniminių narkomanų užsiėmimai. Tačiau izoliuoti reabilitacijos centrai, kur vykdomos sertifikuotos ir aprobuotos programos, veikia tik Vilniaus, Alytaus ir Panevėžio pataisos namuose.

„Pastarieji įvykiai mums visiems parodė, kokią žalą gali padaryti apsvaigimas. Besaikis alkoholio ar narkotikų vartojimas visų pirma yra liga. Liga, su kuria sunku gyventi ne tik pačiam sergančiam, bet ir jo artimiesiems. Labai džiugu, kad atidarome reabilitacijos centrą, kuriame žmonės galės pakeisti savo gyvenimą ir noriu padėkoti visiems, prisidėjusiems prie šviesaus nuteistųjų rytojaus,“ – renginio metu surengtoje spaudos konferencijoje sakė Kalėjimų departamento direktorė Živilė Mikėnaitė.

 

 

Pravieniškių PN-AK atidarytame reabilitacijos centre vykdoma programa skirstoma į tris etapus: pirmajame nuteistieji yra motyvuojami pripažinti savo problemą ir pradėti gydymą, antrajame etape jau yra taikomos įvairios terapijos ir gydymo metodai, o trečiojo etapo – poreabilitacinio laikotarpio sėkmė priklauso tik nuo paties nuteistojo pasiryžimo.

Šiame centre dirbs psichologas, priklausomybės ligų konsultantas, socialinis darbuotojas/būrio viršininkas, dvasininkas, sveikstantys priklausomi asmenys, turintys nemažiau kaip 2 metų blaivybės stažą. Centro dalyviams bus taikomos ir kitos elgesio korekcijos programos.

Per 12 mėnesių programą baigs 30 nuteistųjų, per 4 metus – 120 nuteistųjų, t. y. 6 proc. nuo visų laisvės atėmimo vietose esančių priklausomų asmenų.

Reabilitacijos centras yra Norvegijos Karalystės finansinio mechanizmo lėšomis dengiamo projekto "Pataisos įstaigose sudarytos geresnės sąlygos pažeidžiamoms grupėms priskirtiems nuteistiesiems (geresnės sveikatos priežiūros paslaugos, sumažintas narkotinių ir psichotropinių medžiagų pasiekiamumas priklausomybę turintiems nuteistiesiems ir sukurtos reikalingos sąlygos nuteistųjų moterų, auginančių vaikus, resocializacijai)“ sudedamoji dalis. 

 

 

 

Oficialiai skaičiuojama, kad Pravieniškių pataisos namuose priklausomybę alkoholiui ar narkotikams turi apie 20 procentų nuteistųjų. Panašus skaičius svyruoja ir visose pataisos įstaigose. 

 
 
Informacija atnaujinta 2016 m. sausio 22 d. 16:23
 

Svarbiausia informacija apie COVID-19

Pusiaukelės namai

Ko tikėtis atėjus į pasimatymą?