Naujienos

19 milijonų eurų bus investuojama ne tik į kalėjimų statinius, bet ir į pareigūnų mokymą bei nuteistųjų motyvavimą

2021-06-01

Kalėjimų departamento prie Teisingumo ministerijos surengtoje spaudos konferencijoje visuomenei ir žiniasklaidai pristatytas projektas „Lietuvos bausmių sistemos kokybės gerinimas“, kurį Kalėjimų departamentas įgyvendina bendradarbiaudamas su Norvegijos Karalyste. Projektas finansuojamas 2014-2021 m. Norvegijos finansinio mechanizmo programos lėšomis, jo biudžetas - 19 mln. eurų.

 „Svarbiausia, kad sistema nestovi vietoje, šiandien kalbėdami apie pokyčius, matome, kad einame į priekį. Naujai statomas modernus mokymo  centras pradės ruošti kitokius pareigūnus, kurių sistemai labai trūksta. Sieksime, kad vykdymo sistemos pareigūno profesija būtų gerbiama ir lygiavertė kitų teisėsaugos institucijų pareigybėms, o naujasis mokymo centras paruoštų motyvuotą, savo profesijos pasirinkimu neabejojantį pareigūną“, – spaudos konferencijoje sakė viceministras Elanas Jablonskas.

Norvegų finansuojamo projekto veiklos yra nukreiptos į problematiškiausias Lietuvos bausmių vykdymo sistemos sritis. Projektas bus vykdomas iki 2024 m. balandžio mėnesio.

„Tai yra beprecedenčio dydžio finansinė injekcija į Lietuvos bausmių vykdymo sistemos modernizavimą, kuri neabejotinai leis pasiekti kokybės poslinkių. Esame dėkingi Norvegijos karalystės partneriams už pasitikėjimą. 19 milijonų eurų – tai yra metinis bausmių vykdymo sistemos biudžetas neskaičiuojant darbo užmokesčio. Projektas orientuotas į svarbiausius mums aspektus - pirmiausia į nuteistųjų resocializaciją. Mūsų netenkina pernelyg didelis laisvės atėmimo bausmę atliekančių asmenų skaičius ir pakartotinis nusikalstamumas. Taip pat už skiriamas lėšas ketiname atnaujinti infrastruktūrą – modernios įstaigos statyba užtikrins tinkamas ir saugias sąlygas tiek darbuotojams, tiek ir nuteistiesiems. Naujame mokymo centre ketiname taikyti gerąją norvegų praktiką – orientuojamės į naujai apmokyto, motyvuoto pareigūno rengimą“, - pristatydamas projektą teigė Kalėjimų departamento direktorius Virginijus Kulikauskas.

Spaudos konferencijoje kalbėjęs Teisingumo ministrės patarėjas Rokas Uscila pabrėžė, kad bausmių vykdymo sistemai svarbu ne tik statiniai, bet ir kompetetingi darbuotojai.

„Labai svarbi resocializacijos dalis. Bus investuojama į naujus metodus, kaip dirbti su atskiromis kategorijomis nuteistųjų – pavyzdžiui, turinčiais priklausomybes ar padariusiais smurtinius nusikaltimus“, - sakė Rokas Uscila.

Investuojant bendro Kalėjimų departamento su Norvegijos karalyste projekto lėšas įvardijamas ir vienas svarbiausių tikslų – visuomenės saugumas. Kalėjimų departamento direktoriaus pavaduotojas Vainius Šarmavičius pabrėžė, kad vykdant projektą bausmių vykdymo sistema darbo su nuteistaisiais procesai bus skaitmenizuoti. Veiks elektroninė sistema skirta nuteistiesiems, per kurią pateiks prašymus, pavyzdžiui, dėl apsipirkimo parduotuvėje ir panašių paslaugų. Taip pat bus programos – pykčio valdymui, priklausomybių turintiems nuteistiesiems, atliekantiems bausmę už vairavimą neblaiviems.

„Infrastruktūros pokyčiai pagal projektą taip pat numatyti – čia šioje vietoje, kur anksčiau šalia Vilniaus pataisos namų riogsojo dideli apleisti pastatai, bus statomas naujas mokymo centras. Jame vienu metu galės mokytis 150 pareigūnų. Vilniaus pataisos namuose bus statomas naujas vietų 200 kamerų tipo korpusas, taip pat nuteistųjų resocializacijai ir darbuotojams skirtos patalpos“, - projekte numatytus darbus pristatė Kalėjimų departamento direktoriaus pavaduotojas.

Taip pat už projekto lėšas Lietuvoje bus steigiami 3 nauji pusiaukelės namai. Juos numatoma įrengti Kauno, Klaipėdos, Šiaulių regionuose. Pravieniškių pataisos namų – atvirosios kolonijos 3-ame sektoriuje bus įrengtas užimtumo centras nuteistiesiems.

Su Norvegijos Karalystės finansavimo pagalba ketinama išplėsti elektroninio monitoringo sistemą, vadinamąją nuteistųjų su apykojėmis priežiūrą. Šiu metu įmanoma stebėti 125 nuteistuosius su apykojėmis ir jiems suteikti galimybes dirbti, gyventi su šeima, kurti socialinį gyvenimą. Įgyvendinus projektą, tokią galimybę prireikus bus galima suteikti 3000 nuteistųjų.

 

 

 
 
Informacija atnaujinta 2021 m. birželio 1 d. 14:55