Naujienos

Šeši pirmos pagalbos įgūdžiai, kuriuos privalo žinoti kiekvienas

2022-05-02

Balandžio 28/29 dienomis į Alytaus Pataisos namus atvyko Raudonojo kryžiaus savanorės Aldona Turauskytė, Ugnė Stelmokienė ir Rosana Raškauskaitė vedė paskaitą „ Šeši pirmos pagalbos įgūdžiai, kuriuos privalo žinoti kiekvienas“.

Pagrindinis ir svarbiausias pirmosios pagalbos teikėjo principas – apsisaugoti nuo pavojaus ar grėsmės savo gyvybei ir sveikatai, bei suteikti pirmąją pagalbą patyrusiam traumą, nukentėjusiam arba praradusiam sąmonę. Savanorės akcentavo, kad PAGALBĄ GALIME TEIKTI TIK SAUGIOJE APLINKOJE ! Dar vienas ir labai svarbus pirmosios pagalbos teikėjo principas - SUSTOK. PAGALVOK. VEIK.

Paskaitos metu buvo teoriškai ir praktiškai pristatyti šeši pirmosios pagalbos įgūdžiai, kuriuos naudinga žinoti kiekvienam, norint padėti ar net išgelbėti gyvybę. Paskaitos metu savanorės atkreipė visų dėmesį į ką reiktų atsižvelgti vertinant nukentėjusio būklę.

Nukentėjusio žmogaus būklės įvertinimas - vertiname 3 pagrindines gyvybines funkcijas:

- Sąmonę – pajudinkite žmogų už pečių.

- Kvėpavimą – priartinkite ausį prie veido ir stebėkite, ar kilnojasi krūtinės ląsta.

- Kraujo apytaką (pulsą) – čiuopkite pulsą kaklo srityje (nuo Adomo obuolio į šoną).

Nuteistiesiems buvo parodyta ir paaiškinta kaip elgtis, ką daryti, kaip įvertinti ir suteikti pirmąją pagalbą. Šių užsiėmimų metu nuteistieji sužinojo:

- Kaip elgtis, kritimo, traumos metu,

- Kaip atlikti pradinį gaivinimą,

- Kaip elgtis užspringimo metu,

- Kaip stabdyti stiprų kraujavimą,

- Kaip elgtis nudegimo metu.

- Sužinojo kokią pirmą pagalbą galime suteikti ūmių būklių/ligų atveju.

Sugaištas laikas gali būti lemiamas nukentėjusio žmogaus gyvybei. Labai svarbios pirmosios 10 minučių, vadinamosios – atominės minutės. Jei ištikus staigiai mirčiai gaivinimas pradedamas iš karto ar praėjus ne daugiau kaip 4 minutėms, yra didelė kvėpavimo ir širdies veiklos atkūrimo tikimybė. Po 4 minučių tikimybė labai sumažėja, prasideda smegenų pažeidimas.

Daugeliu atveju, įvykus nelaimingam atsitikimui, svarbu nesutrikti, neišsigąsti, o vadovautis sveiku protu, įvertinti riziką, apsaugoti save, aplinkinius, nepakenkti nukentėjusiajam ir suteikti jam pagalbą, kol atvyks medikai.

Pirmoji pagalba, tai paprasti tikslingi veiksmai, naudojant turimas pirmosios pagalbos teikimo priemones ar kitokias priemones bei medžiagas, siekiant išsaugoti nukentėjusiojo gyvybę ar sustabdyti sveikatai žalingus veiksmus.

Nuteistieji noriai įsijungė į praktinius pirmosios pagalbos teikimo mokymus, mokėsi stabdyti kraujavimą, aprišti žaizdą, atliko dirbtinį širdies masažą.

 

 
 
Informacija atnaujinta 2022 m. gegužės 2 d. 08:45
 

Dėl pasimatymų kreiptis telefonu 8 315 511 33